poniedziałek, 20 lutego 2017

Przegląd apteczki #1 - kwas acetylosalicylowy

Kwas ASA ma kilka zastosowań. Jako lek przeciwbólowy / przeciwzapalny, na słabe gorączki. W małych dawkach stosowany w kardiologii w celu rozrzedzenia krwi. 

Skupię się dzisiaj na dawce głównie przeciwbólowej >300mg. Sporo z nas stosuje klasyczną Aspirin, jako oryginalny, bezpieczny lek, nie zdając sobie sprawy z tego, jak wiele posiada przeciwwskazań. Masz w swojej apteczce/kosmetyczce aspirin/polopirynę/coffepirine/etopirynę/excedrin migrastop ? Zapraszam więc do lektury.

1) NIE STOSUJ, w przypadku:
- Uczuleń na podobne leki z tych grup -> ibuprofen, ketoprofen, nimesulid. Niestety, ta grupa leków lubi dawać reakcję krzyżowe.

- stwierdzonych zaburzeń krzepliwości krwi i przyjmujesz leki rozrzedzające krew - może nasilać krwotoki i wydłużać krwawienia; tyczy się to również miesiączek. W przypadku obfitych krwawień zrezygnuj całkowicie, może spowodować krwotok. 

- choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, bo może zaostrzyć chorobę, również, jeśli stosowałeś silniejsze niż hydrokortyzon glikokortykosteroidy. 

- jeśli masz astmę oskrzelową! Nadwrażliwość na kw ASA występuje aż u 0,3 % ludzkości (to DUŻO !) w tym aż u 20% chorych na astmę oskrzelową!

- u dzieci poniżej 12 roku życia! W przebiegu gorączki pod wpływem wirusowej infekcji może wystąpić niebezpieczny zespół Rey'a! Jest to choroba uszkadzająca wątrobę i mózg, która objawia się uporczywymi wymiotami, nadmierną sennością, problemami z mową, brakiem koncentracji. Pojawia się do kilku dni po przebytej infekcji i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej... Warto ryzykować? 

- jeśli przyjmujesz meototreksat - lek m. in. przeciwnowotworowy w dawce powyżej 15 mg na tydzień. 

- jeśli masz dnę moczanową. ASA zmniejsza wydalanie kwasu moczowego z organizmu i może zaostrzyć objawy choroby. Nawet małe dawki.

- Masz padaczkę? Zobacz, jakie stosujesz leki. Często stosowany jest kwas walproinowy - a ASA zwiększa jego toksyczność.

- w przypadku chorób serca (przejrzyj leki bliskiej osoby - jeśli przyjmuje digoksynę, to jednoczesne podawanie ASA zwiększy jej działanie.

- u cukrzyków - stosowanie ASA zwiększa działanie leków. 

- nasila działanie niektórych leków przeciwdepresyjnych ( grupa SSRI, np. sertalina)

- jeśli leczysz się na nadciśnienie lekami z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny (np. kaptopryl) - ASA osłabia działanie tych leków. Osłabia działanie również leków moczopędnych, bardzo często kojarzonych w nadciśnieniu. 

2) Ostrożnie, bo -  (możliwe, że się powtórzę, ale to ważne!)
ASA powoduje agregację płytek krwi (nie krzepną). Wykorzystuje się to w kardiologii, ale NIE WOLNO używać tej substancji przed jakimkolwiek zabiegiem operacyjnym. Nawet ekstrakcją zęba :)
Jeśli karmisz piersią - lepiej dzwoń do lekarza, jeśli już musisz. Przenika do mleka. Może spowodować także czasową bezpłodność u kobiet.

ASA może powodować skurcz oskrzeli (atak astmy), pokrzywkę. Jest jednym z najczęściej alergizujących leków. Jeśli cierpisz na katar sienny, omiń ASA.

I kolejna uwaga - jeśli stosujesz przeważnie ASA jako lek od bólu głowy jak chce tego producent np. Etopiryny, wiedz, że regularne stosowanie dawek ASA POWODUJE ból głowy nasilający się wraz z pozostałymi dawkami. Błędne koło, koncernowy sukces... ;) 


POD ŻADNYM POZOREM NIE PODAWAJ DZIECIOM !!!!!!!!!!!!


3) Stosowanie:
To w końcu, kiedy stosować? 
Jeśli już jesteś przekonany/a do Aspiryny i tylko ona Ci pomaga a wykluczone u Ciebie są główne przeciwwskazania wymienione w pkt, 1, to spokojnie, nic Ci nie grozi tak długo, jak długo wiesz, że to nie cukierki i nie możesz ich brać przewlekle. 

Po posiłkach (osłabione destrukcyjne działanie na śluzówkę żołądka), popijając dużą ilością płynu. Nie stosować dłużej niż 3-5 dni.
Maksymalna dawka dobowa - 4,0g. 
Maksymalna dawka jednorazowa - 1,0g. 

Maksymalnych dawek nie wolno nigdy przekraczać - grozi zatruciem!
W zależności od oczekiwanego efektu stosuje się w lekach przeciwbólowych i mieszankach usuwających OBJAWY przeziębienia i grypy - 300 mg - 500 mg jednorazowo.
Blogger coś mi świruje z wielkością czcionki. Próbowałam poprawiać, na marne. Przepraszam za jakość czytania :(2 komentarze:

  1. Świetny wpis- napisany przystępnym językiem i bez zbędnego ględzenia. Czekam na kolejny przegląd apteczny z niecierpliwością :)

    OdpowiedzUsuń
  2. ja sięgam po tabletki tylko wtedy, gdy naprawde nie jestem w stanie wytrzymac z bólu.
    Sandicious

    OdpowiedzUsuń