niedziela, 5 lutego 2017

Kategorie wybranych olejów roślinnych

Post ma charakter informacyjny, wskazówki dot. pielęgnacji danego kosmetycznego problemu pojawią się później. Listę i dane będę stopniowo uzupełniać - publikuję w charakterze "obycia się" z grupami i zawartymi w niej olejach.

Z racji chęci wkroczenia w świat pielęgnacji, muszę zrobić kategorię olejów roślinnych.
Oleje są podstawą mojej pielęgnacji ciała i włosów, dodatkowo, w zależności od oleju - wcale nie taką drogą i bardzo wydajną. Odpowiednio dobrany olej do potrzeb skóry jest w stanie bardzo poprawić jej jakość, zniwelować dyskomfortowe problemy.
Dziś zajmiemy się tym, co przysparza największy kłopot początkującym - jaki olej wybrać? 


Przyjrzyjmy się klasyfikacji olejów. Dzielimy je na schnące, półschnące i nieschnące. W praktyce oznacza to stosunek estrów nienasyconych kwasów tłuszczowych i zawartości kwasu linolowego, gamma-linolenowego, (omega-6) i linolenowego, alfa-linolenowego (omega-3) do reszty kwasów tłuszczowych i wytworzenie utlenionej warstwy na powierzchni - w pielęgnacji jest to zdolność "wchłanialności" oleju w pory skóry. Przyjmuje się, że zazwyczaj powyżej 50% to oleje schnące, poniżej 20% nieschnące, a pomiędzy tym przedziałem - półschnące.


1) Oleje schnące

Szczególnie ważne przy bardzo zniszczonych włosach, wysokoporowatych, skórze mieszanej, tłustej i trądzikowej. Szybko jełczeją.  Nie należy przechowywać ich dłużej niż 4 miesiące po otwarciu.

- Olej z krokosza barwierskiego - (Carathmus Tinctorius) zawiera największą ilość kwasu linolowego z olejów roślinnych, Oprócz tego wysoką dawkę witamin A, E. Szczególnie polecany do skóry tłustej i trądzikowej... ale także spowalnia odrost włosków.
Zawartość kwasów nienasyconych:
-  linolowy - 70-85%
-  alfa-linolenowy - 10%
-  oleinowy - 15-25%
Koncentracja w kosmetyku - do 100%

- Olej konopny  - (Cannabis Sativa) - bardzo silne właściwości przeciwzapalne. Świetnie sprawdza się w pielęgnacji chorobliwej skóry łuszczycowej, z atopowym czy łojotokowym zapaleniem skóry, również w przypadku trądziku.
Zawartość kwasów nienasyconych:
- linolowy - 56%
- alfa-linolenowy - 22%
- gamma-linolenowy - 4%
Koncentracja w kosmetyku - do 100%


- Olej lniany (Linum utitatissimum) - wysoka zawartość kwasu linolenowego (omega-3). Intensywnie regeneruje i wspomaga gojenie się skóry. Idealny do pielęgnacji AZS, trądziku. Stosowany również w tradycyjnej recepturze aptecznej. Źródło witaminy F.
Zawartość kwasów nienasyconych:
- alfa-linolenowy - 48-60%.
- linolowy - poniżej 20%
- oleinowy - 10-18%
Koncentracja w kosmetyku - do 100%


- Olej jojoba (Simmondsia Chinesis) - ściśle rzecz biorąc, to nie olej, a płynny wosk. Zawiera witaminę E,F, skwalen i sporo fitosteroli. Obniża poziom kwasowości skóry; idealnie sprawdzi się przy pielęgnacji skóry z łupieżem. Wskazany do każdego typu cery, ale szczególnie dobry jest to... zaskoczenie! tłustej i trądzikowej.
Zawartość kwasów nienasyconych:
- kwas oleinowy - 5-15%
- kwas erukowy - 10-20%
- kwas eikozenowy -65-80%
Koncentracja w kosmetyku - do 100%

- Olej z wiesiołka dwuletniego - (Oenothera biennis) - zawiera wysoką zawartość kwasu linolowego, fitosteroli, witaminy E. Nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju skóry.
Zawartość kwasów nienasyconych:
- alfa-linolenowy - poniżej 2%
- linolowy - 70-75%
- gamma-linolenowy - 10-15%
- oleinowy - 3-5 %
Koncentracja w kosmetyku - do 100%

- Olej z ogórecznika lekarskiego - (Borago Officinalis) - zawiera spore ilości kwasu gamma-linolenowego, działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie, reguluje pracę gruczołów łojowych. Szczególnie polecany do skóry z ŁZS, trądzikiem.
Zawartość kwasów nienasyconych:
- linolowy - 34-40%
- gamma-linolenowy - 18-25%
- oleinowy - 13,5 -18,5 %
Koncentracja w kosmetyku - do 100%


2) Oleje półschnące - świetnie będzie się nadawać do pielęgnacji skóry normalnej, suchej, starzejącej się oraz do włosów o porowatości w stronę średniej. Idealne do pielęgnacji całego ciała. Po otwarciu nie przechowywać dłużej niż 6 miesięcy.

W ich skład wchodzą przede wszystkim glicerydy kwasu linolowego (omega-6) i oleinowego (omega-9)

- Olej tamanu (Canophyllum Inophyllum) - w ostatnim czasie bardzo popularny olej o wyjątkowo silnych właściwościach przeciwzapalnych i sprzyjających gojenie zmian skórnych. Polecany do skór problematycznych trądzikowych. Za działanie odpowiedzialne są dwa kwasy - kallofillowy i kallofilloidyna - flawonoidy przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Zawartość kwasów nienasyconych:
- linolowy - 33,7%
- oleinowy - 35,5 %
Koncentracja w kosmetyku:
- punktowo na wypryski do 100%
- na całą skórę objętą zmianami - od 5 do 20% maksymalnie

- Olej sezamowy - do skór przesuszających się, łuszczących. Bardzo skutecznie uelastycznia skórę. Pomaga zapobiegać nawrotom łuszczycy.
Zawartość kwasów nienasyconych:
- linolowy - 41-45%
- oleinowy - 41-43%
Koncentracja w kosmetyku: do 100%


- Olej z orzechów arachidowych (Arachis Hypogaea) - uniwersalny, pielęgnujący olej do skóry przesuszającej się. Przez ograniczoną wchłanialność bardzo dobry do masażu.
Problem z użytkowaniem tego oleju polega na zmiennej ilości kwasów tłuszczowych i jednoczesne balansowanie na poziomie tłuszczów półschnących i nieschnących, dlatego powinny używać go osoby, które raczej nie mają problemu z działaniem komedogennym olejów.
Zawartość kwasów nienasyconych:
- linolowy - 13-45%
- oleinowy - 36-72%
Koncentracja w kosmetyku - do 100%

- Olej migdałowy - kolejny olej o bardzo uniwersalnym użyciu na pograniczu półschnących i nieschnących. Nadaje się nawet do wielu cer trądzikowych, idealnie je ożywia.
Zawartość kwasów nienasyconych:
- alfa-linolenowy - 15-22%
- oleinowy - 70-80%
Koncentracja w kosmetyku - do 100%


3) Oleje nieschnące - największe ilości kwasów tłuszczowych omega-9 (kwas oleionowy) oraz nasyconych. Najlepsze do skór suchych, bardzo suchych, zniszczonych, starzejących się. Włosy średnio i niskoporowate będą zachwycone - w mniejszych ilościach rozcieńczone będą świetnie się spisywały w pielęgnacji włosów średnio i wysokoporowatych.


- Oliwa z oliwek (Olea europea) - zawiera najwięcej kwasu oleinowego, przez co jest świetnym emolientem do pielęgnacji skór nadmiernie wysuszających się, łuszczących.
Zawartość nienasyconych kwasów:
- oleinowy, 75%

- Olej makadamia - (Macadamia integrifolia) - bardzo skuteczny w przypadku skór stykających się na co dzień z detergentami i kurzem. Zawiera składnik ludzkiej skóry - kwas palmitooleinowy, łatwo tolerowany i przyswajalny, przez co może się sprawdzać we wszystkich rodzajach skóry.
Bardzo dobrze regeneruje i odżywia.
Zawartość kwasów nienasyconych:
- oleinowy 57-61%
Innych:
- palmitooleinowy - 14-20%

- Olej awokado (Peressa gratissima) - ciężki, treściwy olej. Tak jak olej makadamia, zawiera bardzo łatwo przyswajalny przez skórę kwas palmitooleinowy. Wygładza, regeneruje i koi skórę. Do skór przesuszonych, wymagających intensywnej regeneracji. Rozcieńczony olejem schnącym nada się do przesuszających się i suchych.
Zawartość kwasów nienasyconych:
- linolowy - 10-20%
- oleinowy - 31%
Inne:
- kwas palmitooleinowy - 5-80%

- Olej rycynowy - (Ricinus Communis) - olej stosowany tylko w rozcieńczeniu wspomagająco na skórę głowy, jako rozpuszczalnik dla kwasu salicylowego. Ładnie wspomaga porost włosów, jednak jest bardzo ciężki do rozsmarowania i używany solo może bardzo przesuszać skórę. Stosowany szeroko w ochronnych sztyftach do ust i błyszczykach - nie schnie, nadaje najintensywniejszy połysk ze wszystkich olejów.
Zawartość kwasów nienasyconych:
- linolowy - 5-7%
- oleinowy 3-7%
- rycynolowy 80-91%
Koncentracja w kosmetyku:
- 100% - odżywka do rzęs
- 3-20% - kosmetyki na skórę


- Olej kokosowy (Cocos Nucifera) - natłuszcza, pielęgnuje skórę suchą i bardzo suchą. Bardzo wysokie ryzyko komedogenności. Ma działanie przeciwgrzybiczne (kwas laurynowy).
Zawartość nienasyconych kwasów:
- linolowy - 1-2%
- oleinowy - 4-12%
Zawartość nasyconych kwasów:
- laurynowy 44-55%
- mirystynowy - 6-21%
- palmitynowy 7-12%
- stearynowy - 2-5%
- kaprynowy - 4-10%
- kaprylowy - 3-8%

- Masło shea (Butyrosperum parkii) - mimo swojej stałej, miękkiej konsystencji ładnie tolerowany przez skórę. Szczególnie polecany do skóry suchej, przesuszonej, pozbawionej naturalnej warstwy lipidowej (w tym skóra z AZS).
Zawartość nienasyconych kwasów:
- kwas oleinowy - 45-50%
Zawartość nasyconych kwasów:
- stearynowy - 30-40%J.w. -> notka będzie regularnie uzupełniana o wybrane oleje i tłuszcze stałe.


Literatura:

- Biuletyn Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Warszawie, 1, 2005
- Chemik, nr 2/ 2014
- Noszczyk M. Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012
- Martini N.C.: Kosmetologia i farmakologia skóry. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007
- S. Kohlmunzer, Farmakognozja, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz