niedziela, 10 lipca 2016

Lista ziół fotouczulających

Niekótrzy boją się zdobyć przebarwienia na opaleniźnie, bolesnych powikłań depilacji laserowej lub po prostu - boją się bólu, jaki może wywołać nieostrożność w stosowaniu ziół w kombinacji z promieniami UV.
Metabolity wtórne roślin mogą wejść w reakcję z promieniowaniem UV i w efekcie doprowadzić do bolesnego poparzenia, intensywnych przebarwień czy nawet bąblowej wysypki na skórze. Nie należy także wpadać w paranoję  - pamiętajmy, że przy ochronie przeciwsłonecznej przy stosowaniu niektórych z tych ziół czy jednorazowym zażyciu/użyciu wcale nie musi wystąpić reakcja alergiczna. 

1) Ziele nostrzyka  (Melilotus Officinalis, Melilotus Altissimus) - wchodzi w skład preparatów poprawiających krążenie żylne - zawiera substancję dikumarol, która pobudza obieg chłonki zmniejszając obrzęki. Wchodzi w skład tabletek tonizujących Labofarm. Stosowany zewnętrznie ma właściwości rozmiękczające skórę. 

2) Amik większy (Amni Majus) - może spowodować uczulenie na światło, które prowadzi do repigmentacji skóry, co wykorzystywane jest w bielactwie. Przy opalaniu się może spowodować intensywne stany zapalne skóry. Zawiera ksantotoksyny oraz bergopten.

3) Arcydzięgiel litwor (Angelica Archangelica- poprawia trawienie, reguluje pracę jelit. Działa spazmolitycznie. Zawiera bergopten, angelicynę, ksantotoksyny. 

4) Ruta (Ruta Graveolens) ze względu na bardzo bogatą ilość substancji (oprócz fotouczulających furanokumaryn zawiera m.in. alkaloidy chinolowe, furochinolowe, flawonoidy) jest wyjątkowym surowcem. Przede wszytskim działa spazmolitycznie, może działać słabo uspokajająco.

5) Barszcz sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi), seler (Apium Graveolens) pietruszka (Petroselinum crispum), pasternak (Pastinaca sativa) - cała rodzina rodziny selerowatych (Apiaceae) zawierają furanokumaryny. Tak jak barszcz może zawierać ich dużo, pozostałe surowce nie są tak bogate w ich skład. Na szczególną uwagę zasługuje barszcz sosnowskiego - nie trzeba spożywać ani dotykać rośliny, aby dostać poparzenia słonecznego. Furanokumaryny z tej rośliny bardzo łatwo migrują!

6) Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) - zawiera hyperycynę o udowodnionym działaniu przeciwdepresyjnym oraz uczulającym na światło. Hyperycyna jednak przechodzi tylko do roztworów olejowych oraz alkoholowych. Co ciekawe, czasami używa się niewielkich ilości takiego wyciągu w preparatach do opalania.
Hyperycyna nie przechodzi do wyciągów wodnych oraz naparów, zatem herbatka z dziurawca, stosowana w zaburzeniach przewodu pokarmowego nie będzie powodowała nieprzyjemnych dolegliwości.

7) Olejek eteryczny z cytrusów i bergamotki - zawierają kumaryny (bergopten), które także będą uczulać przy promieniowaniu UV. Szczególnie silnie alergizuje bergamotka.


W razie potwierdzania internetowych informacji dot. innych roślin, będę listę uzupełniać. Konsultacja naukowa - dr n. farm. Marcin OżarowskiPiśmiennictwo:
Panacea, kwiecień-czerwiec 2011 r.
S. Kohlmunzer, Farmakognozja
A. Ożarowski, Ziołolecznictwo

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy post, muszę podsunąć go mojej mamie, ostatnio dostaje uczulenia od słońca nawet podczas jazdy samochodem :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Promieniowanie UVA przechodzi przez szyby i ubrania! Koniecznie namów mamę do stosowania filtrów przeciwsłonecznych!

      Usuń